T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği ve Medeniyetler Korosu Müdürlüğü

Ali Atilla SÜTŞURUP

Ritim Sanatçısı

15.08.1968 Diyarbakır doğumlu olup ilk, orta ve lise öğrenimimi Diyarbakır’da tamamladım. 1993 yılında Eskişehir Anadolu Üniv. İşletme bölümünden mezun oldum. İlk musiki terbiyemi ailemden aldım. Musiki bilgilerimi ise D.Balur Musiki Cemiyeti şefi A.Gani TAKMAZ'dan aldım. Çeşitli amatör koro ve cemiyetlerde çalıştım. 1991 yılında D.Balur Devlet Klasik Türk Müziği korosuna misafir sanatçı olarak girdim. D.Balur Devlet Klasik Türk Müziği koro şefi Ümit ATALAY'dan usul ve ritim uygulama, Burhan DURUCU ve Zafer Döner’den nota, solfej ve nazariyat dersleri aldım. 1992 yılında Kültür Bakanlığı'nın açmış olduğu sınavı kazanarak Edime Devlet Türk Müziği Topluluğu'na atandım. Görev yaptığım yıllarda Kutsi SEZGIN ile klasik Türk müziği bilgilerimi ilerlettim. 1998 yılında D.Balur Devlet Klasik Türk Müziği korosuna tayin oldum. öğrenmenin sonu yoktur ilkesinden hareketle korodaki görevime devam edip hocalarından almış olduğum bu değerli bilgileri yetişmekte olan arkadaşlara büyük bir zevkle aktarmaya çalışıyorum. Halen D.Balur D.K.T.M korosunda ritim saz sanatçısı olarak görevime devam etmekteyim. D.Balur D.K.T.M korosunda 1 O yıl, Edime Devlet Türk Müziği Topluluğu'nda 3 yıl sanat kurulu üyeliği yaptım. 2000 yılından beri Mesam üyesiyim. 7 adet bestem TRT Repertuar Kurulu’ndan onaylandı. Bunlar sırasıyla:

1) Elif kızın yüreğinde ateş var (Hüseyni)
2) Yenildim yıluldım boşaymış çabam ( Saba)
3) Davetsiz izinsiz gönlüme girdin( Kürdilihicazkar)
4) Peşinde koşmaktan ( Muhayyer)
5) Sevgi çiçekleri ( Rast)
6) Ay melek ( Suznak)
7) Baharın pır başka ( Hüseyni)

 

Aldığım ödüller:

İlk ciddi beste çalışmam; Elif kız adlı Hüseyni şarkıdır. Bu şarkıyla 2001 Akçay şairler ve bestekarlar festivalinde 3. Oldum. Aynı yarışmada Sevgi çiçekleri adlı şiirimle mansiyon ödülü aldım. 2002 yılında Körfez Belediyesi'nin düzenlediği 1. Türk Sanat Müziği beste yarışmasında Ağlıyormuşsun adlı Hicaz şarkıyla 3.'lük ödülü aldım.
2003 yılında 12. si düzenlenen Akçay şairler ve bestekarlar festivalinde Beyhude adlı Saba şarkıyla 2.'lik; aynı yarışmada Aymelek adlı Suznak şarkıyla jüri özel ödülü aldım.
2004 yılında Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği beste yarışmasında Böyle giderse adlı Hicaz şarkıyla mansiyon ödülü aldım.
2004 yılında 13.'sü düzenlenen Akçay şairler ve bestekarlar festivalinde sözleri bana aity olan Sevgi çiçekler' adlı Rast fanteziyle l.'lik ödülü aldım.
Aynı yarışmada Güzel Adana adlı Hüseyni şarkıyla 2.'lik ödülü aldım. 2005 yılında 14.'sü düzenlenen Akçay şairler ve bestekarlar festivalinde Ağlarsın adlı Hicaz şarkıyla 2.'lik; yine aynı yarışmada Haberin Olsun adlı Muhayyer şarkıyla mansiyon ödülü aldım. 2007 yılında düzenlenen Akçay şairler ve bestekarlar festivalinde Ne yazar adlı Kürdilihicazkar şarkıyla 2.'lik ödülü aldım.

Paylaş