T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği ve Medeniyetler Korosu Müdürlüğü

Koromuz Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tahsis ettiği 37 ses ve saz sanatçısı kadrosu 1 adet şef ile 1 adet şef yardımcısı, 1 adet notit kadrosu ile 1991 yılının mayıs ayında kuruldu. 2000 yılında kodroları Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğüne bağlı 11 adet memur kadrosunda 10 sanatçı ile 1 adet idari personel görevlendirilmiştir. Kuruluşundan bu yana peryodik olarak ayda bir konser verilmektedir. Ayrıca yurtdışı konserleride verilmiştir. 

Çevre il ve ilçelerden hemen hemn tümüne turneler düzenlenmiştir. Bununla birlikte gerek Diyarbakır ve gerek çevre il ve ilçelerde özel günlerde gelen talepler doğrultusunda konserler verilmektedir. Koromuz kurulduğu günden bu yana yüksek temposu ile çalışmalarını devam ettirmektedir. 

Koromuz Klasik Türk Müziği'ni aslına uygun biçimi ile en üst düzeyde icra etmek, geliştirmek, yaşatmak, yurt içinde ve dışında konserler vermek koromuzun asli görevidir. 

Koromuz Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı bir taşra birimi olup 1991 yılında bakanlar kurulu kararı ile kurulmuştur. 

Koromuzda; 

37 Adet Personel Bulunmaktadır. Bunların 29'u Sanatçı 8 Tanesi İse İdari Personeldir. 

Paylaş